Contactor LC1D18U7 Schneider 3P (3NO) 1NC + 1NO Aux 240VAC 18A 7.5kW
Schneider
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
LC1D18U7
EAN/UPC
Condition:
New
Availability:
Backorder: 6-7 Weeks, In Stock: 0-2 Days
Weight:
0.40 KGS
Shipping:
Calculated at Checkout
Currently out of stock. Please ask for availability.
Try to see FAQ for possible quick answer.
Attributes
Range TeSys D
Auxiliary Contacts 1NO 1NC
Main Contacts 3NO
Coil Voltage 240VAC
Current Rating 18A
Number of Poles 3
AC3 @ 400V 7.5kW
Product Overview
Contactor, Series: TeSys D, Terminals: Screw Clamp Terminals, 3 Main Poles (3NO) 1NC + 1NO Auxiliary Contacts, 240VAC, Max Motor Phase Current: 18A, Power Rating at 400V AC3: 7.5kW