Electromagnet Ø65mm 240VAC M52176/240VA Eclipse Magnetics
Eclipse Magnetics
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
M52176/240VA
EAN/UPC
Condition:
New
Weight:
0.74 KGS
Shipping:
Calculated at Checkout
Currently out of stock. Please ask for availability.
Try to see FAQ for possible quick answer.
Product Overview
Electromagnet 65mm 240VAC
Attributes
Operating Voltage240VAC
ED Rating100%
IP Rating54
Current50mA
Pull Force0mm = 1670N | 0.09mm = 1137N | 0.18mm = 792N | 0.27mm = 533N