Photoelectric Switch E3JM10M4N Omron E3JM-10M4-N
Omron
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
E3JM-10M4-N
Weight:
0.27 KGS
Shipping:
Calculated at Checkout
Currently out of stock. Please ask for availability.
Try to see FAQ for possible quick answer.
Product Overview
Food industry compatible
ABS Case. acrylics lens. PC Cover. IP66. LED indication
N/O and N/C (selectable)
Response time 30ms Max (version without delay timer)
Load switching relay SPCO type. rated to 3A (resistive) at 250 Vac
Through beam version supplied as a transmitter and receiver pair
Operating mode: Light ON/Dark ON (selectable)
Supply Voltage 12 to 240 Vdc or 24 to 240 Vac
Operating temperature range -25° ? +55° C
Relay compatibility 5Vac 10A min.
Teminal block. PG13.5 entry
Power rating: Through beam 3W. remainder 2W