Commander Drive C200-04200133 Nidec - Control Techniques 1ph/3ph 3kW 200/240VAC
Nidec Drives
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
C200-04200133
Condition:
New
Availability:
Backorder: 2-3 Weeks, In Stock: 0-2 Days
Weight:
3.13 KGS
Shipping:
Calculated at Checkout
Adding to cart… The item has been added
Try to see FAQ for possible quick answer.
Attributes
Range Standard
Voltage Rating 200/240 VAC +/- 10%
Input Phases 1ph (1~) / 3ph (3~)
Line Choke Internal Line Choke
Heavy Duty Power 3kW
Heavy Duty Current 13.3A
Product Overview
Attributes
Input Phase 1ph (1~) / 3ph (3~)
Input Voltage 200/240 VAC +/-10%
Output Phase 3ph (3~)
Output Voltage 200/240 VAC +/-10%
Heavy Duty
Max Continuous Current 13.3 A
Motor Shaft Power 3 kW / 3 HP
Dimensions 277mm x 115mm x 175mm
Warranty 5 Years!
Also Known As C200-04200133A
New item in original packaging, comes without keypad as standard.
Internal Line Choke.
Commander C200 Series
General Purpose Drives
0.25kW to 132kW (0.33HP to 200HP)
Made in the UK
5 Year Warranty!
Commander series family picture C200 C300
Simple, Reliable AC Motor Control
C200 Brochure
Commander drive swirl design inverter drive
motor starter commander inverter drive picture
Straightforward Installation + Commissioning
Terminal Diagram
Robust & Flexible Inverter Drive
Commander connection terminal
- Easy Installation & Commissioning.
- Onboard PLC.
- Flexible Connectivity
eco
- Exemptional starting torque (Up to 180% overload).
- Low power standby mode.
- Energy saving. (98% efficient)
settings
- Easy motor pairing and performance control.
- C200 -
- Build in fieldbus, Ethernet and modbus RTU communications.
account_tree
- C300 - 2 x STO, 3x Analog I/O & digital I/O.
- Provides flexible integration.