Electromagnet Ø80mm 24VDC M52183/24VDC Eclipse Magnetics
Eclipse Magnetics
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
M52183/24VDC
EAN/UPC
Condition:
New
Weight:
1.20 KGS
Shipping:
Calculated at Checkout
Currently out of stock. Please ask for availability.
Try to see FAQ for possible quick answer.
Product Overview
Electromagnet 80mm 24VDC
Attributes
Operating Voltage24VDC
ED Rating100%
IP Rating54
Current580mA
Pull Force0mm = 2000N | 0.09mm = 1560N | 0.18mm = 1117N | 0.27mm = 715N