Electromagnet Ø80mm 24VDC M52183/24VDC Eclipse Magnetics
SKU:
M52183/24VDC
Weight:
1.20 KGS
Product Overview
Electromagnet 80mm 24VDC
Attributes
Operating Voltage24VDC
ED Rating100%
IP Rating54
Current580mA
Pull Force0mm = 2000N | 0.09mm = 1560N | 0.18mm = 1117N | 0.27mm = 715N